Tac Mahalin sırları

                      
VİDEOYU İZLEMEK İÇİN PLAYERDEN KAYNAKLI BİR POP UP AÇILIR İSE AÇILAN PENCEREYİ KAPATINIZ

DÜNYADA AŞK İÇİN YAPILMIŞ EN GÜZEL ANIT

Hüzünlü bir aşk hikayesi TAC MAHAL
Tac Mahal, Hindistan’daki Agra kentinde bulunan Yamuna Nehri’nin doğusunda yer alan, 75 metre yüksekliğinde, Moğol-Türk Müslüman Babür İmparatorluğunun 6. hükümdarı Şah Cihan tarafından saf mermerden yaptırılmış bir anıt mezardır. Tac Mahal’i, “Şehzade Hürrem adıyla da bilinen Moğol-Hint-Türk imparatoru Şah Cihan, 1631’de, doğum sırasında ölen eşi Ercümend Banu Begüm’ün anısına yaptırmıştır. Tac Mahal adı ise, Begüm’ün lakabı olan “Mümtaz Mahal”den gelmektedir.

Dünyada ask için dikilmiş en büyük ve en güzel anıt olarak kabul edilen bu türbe, Şah Cihan’ın büyük bir aşkla sevdiği eşi Ercümend Banu Begüm’ün doğum sırasında ölümü üzerine, onun anısına yaptırılmıştır.(Doğum yaparken ölen kadınlar kutsaldır ve şehit kabul edilirler.)Şah Cihan, eşinin yokluğuna hiçbir zaman alışamadı.

Yapının mimarları; Mimar Sinan ‘ın talebelerinden Mehmet İsa Efendi ve Mehmet İsmail Efendi ile yapıdaki yazıları yazan Hattat Serdar Efendi, eserin yapımı için Şah Cihan tarafından İstanbul’dan davet edilmişlerdi. 1632’de inşasına başlanan eser, 20 yıl sonra 1652’de tamamlanmıştır.Kubbe üzerinde altınlı bir alem vardır. Türbenin beyaz mermerden 4 minaresi vardır. Anıtın dört yanına Hattat Serdar Efendi tarafından Yasin suresinin tamamı özenle ve değişik bir teknik kullanılarak yazılmıştır.Öyleki aşağıdan yukarıya doğru bakıldığında bütün yazılar aynı büyüklükte görülür.Tac Mahal’in yüz binlerce akik, sedef ve firuze gömülü olan duvarlarında ayrıca 42 zümrüt, 142 yakut, 625 pırlanta ve 50 adet çok iri inci vardır.
Tac Mahal, 1983’ten bu yana UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır.

6 Yorum - “Tac Mahalin sırları”

 1. masterthone2 diyor ki:

  süper bilmiyodum bunu rac mahal tarih dersinde görmüştük az birşey ama aklımda kalmamış teşekkürler hatırlattığın için.

 2. cok_asi55 diyor ki:

  Mimarın birde Türk olması ayrı şekilde grurur veriyor.

 3. ApSHe diyor ki:

  Gerçekten etkilendim harika bir şey

 4. ismoz diyor ki:

  Burayı görmeyi o kadar çok istiyorum ki.İlk okulda derslerde görürdük resimlerini bilgileri vs.Çok ilgimi çekmişti o zamanlar inş. gideriz bakalım 🙂

 5. yılmaz71 diyor ki:

  YararLı Paylaşım olmuş 😉 TşkLer PayLaşım İçin 😉 Yakından Görmeyı cok ısterım yaw 🙂

 6. loveman diyor ki:

  artık böyle aşklar kaldımı. 🙁

Yorum yap