Madde bağımlılığı sorunu-Esrar

                      

Narkotik incelemeler-Esrar/Marijuana

Esrar (Marijuana), kenevir bitkisinin Cannabis indica türünün çiçekleri ve tohum yataklarından elde edilen, vücutta kullanıldığında sarhoşluk ve keyif veren bitki parçalarının ve uyuşturucunun halk arasındaki adıdır.

Esrar coğrafyasına göre farklı isimlerle adlandırılır. Kuzey Amerika`da esrara marihuana (marijuana) denir. Bu İspanyolca adı taşımasının nedeni ABD`ye Meksika`dan gelmiş olmasıdır. Ayrıca Jamaika`daki genel adı da ganjadır. Türkiye’de ot, cigaralık, çift kâğıtlı, gogo gibi adlarla, Paris’te ise gannavuri olarak bilinir. Ancak bu tanımlamaların bazıları, esasında kenevirin tercümesidir ve bu yüzden kenevir ve esrar Türkçe’de hep birbirine karıştırılır.
Bu belgeselde Marihuana, esrar otunun(Cannabis Sativa) bilimsel yönü ve madde bağımlığı sorunu gözler önüne seriliyor

5 Yorum - “Madde bağımlılığı sorunu-Esrar”

  1. savaş diyor ki:

    madem o kadar kötü bu melet neden ademden bu yana bundan ölmüş bir kişi bile yok ben içiyorum üzüm çardahının altında semaver çayı demliyom birazda tomurcuk ekliyom çaya yakıyom nargileyi ne olmuş kamu malına zarar vermiyom kimseyle işim yok bende bunu seviyorum geylerde kendini düzdürüyor neymiş demokrasi varmış sağlık açısından esrardan bin kat daha zararlı (hiv virüsü)milyonları öldürdü yani geylik serbest doğal ot yasak elimde olsa bügün serbest ederim sade keneviri öbürleri uyuşturucumudur ewet bu değil be kardeşim bırakın artık insanların yakasını

Yorum yap