Biyogaz nasıl üretilir

                      

NOT:Bir Türk girişimci tarafından kişisel ve genel kullanım için hazır yapılmış ev kullanım tipi biyogaz sistemidir

Biyogaz terimi temel olarak organik atıklardan kullanılabilir gaz üretilmesini ifade eder. Diğer bir ifade ile Oksijensiz ortamda mikrobiyolojik floranın etkisi altında organik maddenin karbondioksit ve metan gazına dönüştürülmesidir. Biyogaz elde edinimi temel olarak organik maddelerin ayrıştırılmasına dayandığı için temel madde olarak bitkisel atıklar ya da hayvansal gübreler kullanılabilmektedir. Kullanılan hayvansal gübrelerin biyogaza dönüşüm sırasında fermante olarak daha yarayışlı hale geçmesi sebebiyle dünyada temel materyal olarak kullanılmaktadır.
Biyogaz kullanımının tarihçesi Asurlular’a dayanmaktadır. Asurlular ve daha sonra İranlılar banyo ısıtılmasında biyogazı kullanmışlardır. 17. yüzyılda Jan Baptita Van Helmont, organik maddelerin bozunumu ile gaz oluştuğunu, 1776’da Alessandra Volta organik maddelerin bozunma hızı ile, yanıcı gaz miktarı arasında bir paralellik olduğunu ortaya koymuştur. İlk kez 1859 yılında Hindistan’da biyogaz üretilmiştir.

7 Yorum - “Biyogaz nasıl üretilir”

  1. erdem türk diyor ki:

    Selam öncelikle bu gaz konusun da cok ciddiyim fakat tam anlamıyla tesisin kurulum hakkında tam detaylı bir bilğiye sahip değilim bu tesisi kura nilmemiz için ne ğibi mağzemelere aparatlara sahip olmamız ğerekir teşekkürler

Yorum yap