Biyogaz nasıl üretilir

                      
VİDEOYU İZLEMEK İÇİN PLAYERDEN KAYNAKLI BİR POP UP AÇILIR İSE AÇILAN PENCEREYİ KAPATINIZ

NOT:Bir Türk girişimci tarafından kişisel ve genel kullanım için hazır yapılmış ev kullanım tipi biyogaz sistemidir

Biyogaz terimi temel olarak organik atıklardan kullanılabilir gaz üretilmesini ifade eder. Diğer bir ifade ile Oksijensiz ortamda mikrobiyolojik floranın etkisi altında organik maddenin karbondioksit ve metan gazına dönüştürülmesidir. Biyogaz elde edinimi temel olarak organik maddelerin ayrıştırılmasına dayandığı için temel madde olarak bitkisel atıklar ya da hayvansal gübreler kullanılabilmektedir. Kullanılan hayvansal gübrelerin biyogaza dönüşüm sırasında fermante olarak daha yarayışlı hale geçmesi sebebiyle dünyada temel materyal olarak kullanılmaktadır.
Biyogaz kullanımının tarihçesi Asurlular’a dayanmaktadır. Asurlular ve daha sonra İranlılar banyo ısıtılmasında biyogazı kullanmışlardır. 17. yüzyılda Jan Baptita Van Helmont, organik maddelerin bozunumu ile gaz oluştuğunu, 1776’da Alessandra Volta organik maddelerin bozunma hızı ile, yanıcı gaz miktarı arasında bir paralellik olduğunu ortaya koymuştur. İlk kez 1859 yılında Hindistan’da biyogaz üretilmiştir.

11 Yorum - “Biyogaz nasıl üretilir”

 1. sinan diyor ki:

  sunucu ne bilmiş.hiç susmuyorr

 2. sacit özlü diyor ki:

  benim meslegim mekenikciyim cifci cocuğuyum cevremde hayvanlar yetiştiriliyor tokpraktan sebze yetişiyor ama bunlar toprağa karışip gidiyor yazık ülkemiz bu bilincsizlikten dolayı enerjiye muhtac kalıyor ben bu metan gazını acıga cıkarmak ülke ekonomisine katkıda bulunmak aile ekonomimede katkıda bulunmak istiyorum bunu ticari olark düsünüyorum bana bu konuda yardımcı olrmusunuz 05435223893 bana ulaşirmısınız

 3. fuat merdane diyor ki:

  allah sizin gibi dahileri eksik etmesin sayın hocam selamlar bende böyle bişey düşünüyorum adres ve telefonunuzu alıp görüşmek istiyorum
  tel .05334527471 bana maliyeti ne olur selamlar

 4. Ali DEĞİRMENCİOĞLU diyor ki:

  Allah razıolsun. Bu gibi projeleri çoğaltıp vatana ve millite hizmet etmek hem güzel bir ibadet hem de geleceğimiz için çok önemli. Bu projelerden banada bilgi verir e-mail adresime göderir ve telefonu verirseniz memnun olurum.

 5. Olcay İNAM diyor ki:

  Selamün Aleykum elinizde basit bir kurulum şeması var ise E-mail adersime gönderebilirmisiniz.Şimdiden tşekkürler.

 6. irfan sadıç diyor ki:

  merhaba bir evin biyogaz ihtiyacını karşılayacak kadar bir sistem kurmak istiyorum.bana yardımcı olurmusunuz ?

 7. erdem türk diyor ki:

  Selam öncelikle bu gaz konusun da cok ciddiyim fakat tam anlamıyla tesisin kurulum hakkında tam detaylı bir bilğiye sahip değilim bu tesisi kura nilmemiz için ne ğibi mağzemelere aparatlara sahip olmamız ğerekir teşekkürler

 8. suleyman diyor ki:

  hocam Allah uzun ömürler versin çok güzel bir çalışma ve anlatım. Fakaaat 26:54 te yaptığınız orta parmak işaretini bana mı yaptınız onu anlayamadım? (Şaka şaka)

 9. zafer koçaş diyor ki:

  bu gevezeyi kim sunucu yapmış. saygısız herif.

 10. zafer koçaş diyor ki:

  Sn Adem Kuloğlu komplekslere sahip birisiymiş. Yapan kişiyi konuşturmamak için elinden geleni yaptı. Ayıp. Her önüne gelene mikrofon verilmeyeceğinin ispat videosu olmuş.

Yorum yap