Ahtapot-kalamar-mürekkep balığı

                      
VİDEOYU İZLEMEK İÇİN PLAYERDEN KAYNAKLI BİR POP UP AÇILIR İSE AÇILAN PENCEREYİ KAPATINIZ

Kalamar, ahtapot ve mürekkep balığı, deniz omurgasızlarının Mollusca (Yumuşakçalar) şubesinin, kafadanbacaklılar (Cephalopoda) sınıfının üyeleri.

Her üçü de farklı türdür. Mürekkep balıkları ve kalamarlar, Decapoda takımından olup 10 tane kolları bulunuyor. Ahtapotlarsa Octopoda takımından olup 8 tane kolları vardır. Bundan dolayı kalamarlar daha çok mürekkep balığıyla karıştırılırlar.

Ahtapot
Sekiz-ayak(Octopoda) kabuksuz bir kafadan bacaklıdır. Kayalar üstünde kollarıyla sürünerek ve suyu hunisinden püskürterek hareket eder. Küçük türleri kayalık ve yarıklar arasında gizlenerek avlanır. İnsan ve büyük hayvanlardan saklanırlar. Çekmenli kollarıyla yengeçleri yakalar, kabuklarını boynuzsu ikiz çeneleriyle ve dişli dilleriyle parçalarlar.

Mürekkepbalığı
Hepsi ayrı eşeylidir. Solungaç solunumu yaparlar. Ağız bölgesinden çıkan 10 adet kolları vardır. İki kolu diğerlerinden daha uzundur.Boyları 17 cm ile 17 metre arasında değişen türleri vardır. Çoğu 50-60 cm arasındadır.

Kalamar
Boynuzsu bir iç kavkısı vardır. On ayağından ikisi diğerlerinden bir kat uzundur.Karadeniz dışında Türkiye çevresindeki bütün denizlerde bulunur. Türkiye sularındaki tek türü Avrupa kalamarı olarak da bilinen Loligo vulgaris’tir. Boyu 30 cm ile 2 m arasında değişir. İnsana saldırma örneği fazla değildir ama korktuğunda mürekkebini püskürtüp kaçar, bir şey olmazsa saldırır ve boyu 1 metreden uzunsa öldürebilir.Kalamar Balığı yaygın inanışın aksine mürekkep balığı veya ahtapot değildir.

3 Yorum - “Ahtapot-kalamar-mürekkep balığı”

  1. erdem akyüz diyor ki:

    teşekkür ediyoruz

  2. typhoon diyor ki:

    sitenin teması çok çok güzel.adı nedir temanın söyleyebilirmisiniz?

  3. Thelion diyor ki:

    soluk soluğa izledim.teşekkürler arkadaşlar

Yorum yap